[Trans/Interview] 130328 Tohoshinki pre Vogue: “Všetky naše zajtrajšky“


slider_5f96e5bef1b3f355635b386c3ef6c9c4

Minuloročné celonárodné turné, “Tohoshinki Live Tour 2012 – TONE“ úspešne prilákalo približne 550 000 ľudí.

Obaja behali po pódiu, inšpirovali a niekedy dokonca priviedli obecenstvo až k slzám – vytvorili atmosféru plnú emócií a ponúkli dych berúce, tri a pol hodiny trvajúce predstavenie.

Tento apríl štartujú 5 Dome Tour a Saitama Super Arena, “Tohoshinki Live Tour 2013 – TIME“. Stanú sa tak štvrtými zahraničnými spevákmi, ktorí zakúsia 5 Dome Tour, nasledujúc Bon Joviho, Eagles a Billyho Joela. A keďže sa rýchlo vypredali lístky, k turné boli doplnené štyri dodatočné dátumy.


117

Napriek zaneprázdnenému rozvrhu sme mali počas ich návštevy Japonska koncom januára možnosť spýtať sa na nový album TIME a na ich myšlienky ohľadom nadchádzajúceho dome turné.

Changmin: Som veľmi šťastný a nadšený, že budeme môcť stáť na našom pódiu snov, keďže Dome Tour bolo naším cieľom od debutu v Japonsku.

Yunho: Ale úprimne, zdá sa mi to stále trochu nereálne, ako to bude prebiehať – ako sa budeme cítiť na pódiu. Nebolo by to možné bez podpory mnohých ľudí, preto by som sa rád na turné pripravil s plným elánom.

O: Je nejaké špeciálne vystúpenie, ktoré by ste radi počas dome turné vyskúšali?

Yunho: Minulý rok pre nás fanúšikovia pri jednej piesni pripravili prekvapenie pomocou bielych svetiel. Bolo to naozaj dojímavé a nikdy na to nezabudnem. Takže tentoraz by sme im to chceli oplatiť. Radi by sme urobili niečo, čoho bude každý v dome dôležitou súčasťou.

O: Máte nejaké nápady na vystúpenie?

Yunho: Režisér a štáb to navrhnú a následne s nimi diskutujeme a poprípade nejaké časti zlepšíme. Napríklad je na konci pieseň, do ktorej sa všetci zapoja, “Somebody to Love“ – takéto typy piesní nám dokážu vnuknúť nápady.

Changmin: Oni tvoria asi 70% vystúpenia a 30% zahŕňa naše nápady. My máme na starosť rozhovory.

O: Dokonca aj “Pikaru no Teiri“ z “Bibaru to Rui“ a “Wild Darou“ od Sugi-chana, ktoré ste robili počas TONE turné? (scénky zo zábavných programov, pozn.prekl.)

Yunho: (hanbiac sa obráti) Vlastne tam bolo veľa nápadov… (smiech)

O: Zdá sa, že nový album TIME má veľa piesní vhodných pre live vystúpenie.

Yunho: Áno, je tam veľa nápaditých piesní. Som napoly vzrušený a napoly sa obávam.

O: Teším sa na Y3K.

Yunho: Y3K (v angličtine)? Myslím, že tento song má najrozsiahlejšiu škálu zo všetkých piesní, ktoré sme kedy robili a môžete cítiť, že sme do toho vložili všetku našu silu.

Changmin: Je to pieseň, ktorá zrazu nie je taká, ako ste očakávali. Osobne som ju spieval predstavujúc si “Bohemian Rhapsody“ od Queen, rozdeľujúc každú sekciu do malých častí so zmenami. Naozaj som si užíval toto nahrávanie. Myslím, že táto pieseň bude na pódiu vyzerať vynikajúco.

28

O: Zmenili sa vaše názory počas nahrávania, keďže vzrástla aj vaša skúsenosť s tvorbou piesní?

Changmin: Myslím, že sa v poslednom čase viac sústreďujeme na vokály. Nielen ako spievame, ale napríklad, možno by sme mali ubrať orchester tu a pridať ho až na koniec, atď.

O: Počuli sme, že v poslednom albume TONE bolo Yunhovo pískanie Changminov nápad – tento raz môžeme niečo také očakávať opäť?

Yunho: (zdá sa veľmi šťastný) Vlastne je tu znovu scéna, v ktorej pískam. A zlepšil som sa! (predvedie pískanie)

Changmin: Mimochodom, to bol úvod k “Aitakute Aitakute Tamaranai“. (smiech)

Yunho: Chcel som, aby každý počul moje zdokonalené pískajúce schopnosti. Ak sa pozorne započúvate, môžete si všimnúť, že idem trochu mimo tónu, ale pískal som cítiac sa ako malý chlapec.

Changmin: Vlastne, štáb bol trochu sklamaný, keďže to nebolo tak hrozné pískanie ako v TONE.

Yunho: Ach…Ale neviem, aké to bude na pódiu (smiech).

Yunho hovoriaci, že pískal ako malý chlapec. Jeho chlapčenskosť má magickú moc, ktorá premení nervóznu scénu fotenia na srdečné miesto. Počas fotografovania písal na papiere a ukazoval pózy, aby ho manažér odfotil.

Yunho: V poslednom čase mám viac koníčkov. Ako vytváranie rôznych vecí z toho, čo zbieram. Myslím, že na pódiu mám imidž silného človeka a osoby, ktorý vždy dá všetko do toho, čo práve robí. Je trochu zahanbujúce to povedať, ale keď som osamote, správam sa ako chlapec. Aby som si zachoval čistotu malého chlapca, snažím sa vyskúšať čo najviac nových vecí.

38

Požiadali sme ich, aby spolupracovali s korytnačkou, ako so zvieraťom, z ktorého je cítiť “TIME“(čas). Pri fotení ju štáb presúval do potrebnej polohy a Yunho preukázal svoju nevinnosť a milosť, keď povedal: „Korytnačka-san, prepáč (že ťa musíme premiestniť).“

V roku 2010 Yunho hral úlohu futbalového hráča v kórejskej dráme “Heading to the Ground“. Len čo sme im dali loptu, obaja sa s ňou začali hrať.

Changminovým detským snom bolo stať sa športovým reportérom. Kope si loptu oproti Yunhovi. Jeho elegantné pohyby v nás vyvolávajú pocit, že musí byť vo futbale tiež dobrý. Očividne nehrajú spoločne hru “víťazná jedenástka“, aby sa vyhli hádkam.

O Changminovi a tom, že mu chutí pivo, sme vedeli od minuloročného TONE turné. Sám vie, že by nemal piť, keď premýšľa o nadchádzajúcom vystúpení, ale nedokáže odolať. Veľmi sa zaujímal o pivo, ktoré sme ho požiadali vypiť kvôli foteniu. Dali sme mu aj 12 kusové balenie ako darček a on s úsmevom povedal: „Bolo dobré, tak ma zaujímalo, odkiaľ je. Ďakujem!“

Yunho si uchmatol kúštik jahôd v štúdiu zakaždým, keď prešiel okolo stola. Changmin bol na tom podobne, preto sme ich museli zastaviť skôr, než všetky zmizli, keďže sme ich potrebovali na fotenie. Changminov sklamaný výraz…

Aj keď je chudý, má veľký apetít – čo bolo takisto súčasťou MC z minuloročného turné.

Zdá sa, že Changminovou najnovšou záľubou je varenie. „Včera som spravil opekanú ryžu s tofu. Nakrájate tofu, mrkvu a cibuľu a pridáte polevu zmiešanú zo sójovej omáčky, korenia a ustricovej omáčky. Hľadám na internete alebo v knihách ľahké recepty a potom nakúpim suroviny. Každý týždeň skúšam nové.“ Changmin preukazuje svoju usilovnú a pracovitú stránku dokonca aj počas záľuby vo varení.

49

Rok a pol po vydaní ich posledného japonského albumu, prichádzajú s novým albumom TIME, ktorý zahŕňa aj japonskú verziu “Catch Me – if you wanna -“.

V kombinácii s vydaním sa nielen zúčastnili hudobných šou, ale aj skúsili variety šou, kde museli využiť svoje telá. Napríklad súťažili s ďalšou skupinou v tom, ako veľa drepov dokážu spraviť s ďalším členom v náruči. (Yunho držal Changmina)

Yunho: (trasie hlavou) Ach, už to nechcem nikdy znovu robiť. Po skončení ma bolelo celé telo, keďže muži sú ťažkí. Odvtedy som však schudol, preto už nebudem schopný to zopakovať.

O: Zaujímate sa o účasť v nejakých japonských programoch, kde sa musíte zapájať fyzicky? 

Yunho: Ak bude šanca, radi by sme. Myslím, že tak budeme môcť ukázať “Tohoshinki“ farbu.

O: Je jeden program, kde zvíťazíte, ak vás nikdy nechytí “lovec“.

Yunho: Možno jedného dňa.

Changmin: Len na uistenie… To je len tvoje želanie, však?? Môže to vyzerať ako keby len behali dokola, ale nie. Potrebuješ sa rozprávať o taktike a stratégii v Japončine, zatiaľ čo pobehuješ dokola!…

Changmin hovorí plynulo japonsky. Získal cenu za nováčika roka od Japonskej akadémie za jeho úlohu vo filme “Fly With the Gold“.

O: Gratulujeme!

Changmin: (vyzerá zahanbene) Ďakujem veľmi pekne.

Yunho: Je úžasné, že získal ocenenie. Najmä, keď bol scenár v japončine! Myslím, že jeho ďalšia úloha by mal byť špión hovoriaci anglicky, čínsky, japonsky a kórejsky.

Changmin: Žartuješ? (naštvane) Naozaj, bolo ťažké hrať v cudzom jazyku.

O: Yunho, ty takisto účinkuješ v kórejskej dráme “Yawang“. Počul som, že rozvrhy drám bývajú veľmi obtiažne…

Yunho: Stáva sa, že točíme celú noc až do rána. Ale atmosféra je skutočne vynikajúca. Ale tá zima! Mám veľa vonkajších scén a včera som myslel, že zamrznem počas natáčania na golfovom ihrisku.

O: Radíte si ohľadom hrania?

Yunho: Pri hraní sa obaja cítime ako nováčikovia, tak sa iba vzájomne podporujeme.

O: A Changmin. Momentálne prvý raz pracuješ aj ako moderátor v kórejskej variety šou. 

Changmin: Snažím sa získať rady od mnohých ľudí.

Yunho: Poslednou dobou robíme sólo aktivity a preto som dlhšie nemohol vidieť Changmina. Som šťastný, že teraz mám tú možnosť.

O: Predtým ste bývali na rovnakom mieste, ale teraz žijete oddelene.

Changmin: Je to pre nás oboch prvý raz, čo žijeme sami.

Yunho: V minulosti bolo pre nás normálne byť spolu celý deň, ale odkedy sme sa odsťahovali a sústreďujeme sa na vlastné aktivity, niekedy sa zamýšľam, ako sa Changminovi vodí. Napríklad, “Kto vie, čo Changmin práve robí? Dúfam, že sa má dobre.“
Keď sa cítim pri sólo aktivitách unavený, páči sa mi pracovať ako Tohoshinki s Changminom. Vlastne som bol dosť prekvapený s touto zmenou.

Changmin: Keďže máme viac času osamote, naskytne sa aj viac príležitostí uvažovať nad samým sebou. Napríklad tým, že sme rozdelení, som spoznal ďalšiu Yunhovu stránku. Myslím, že Yunho môže ako Tohoshinki podať nové hľadisko.

57

O: Cítite sa niekedy osamelí?

Changmin: Áno, ale je osviežujúce môcť cítiť nové inšpirácie.

Yunho: Ak sa cítim sám, idem s priateľmi na kávu. Oh, ale niekedy tam zájdem sám a užívam si čas osamote čítaním knihy. Niekedy píšem texty. Myslím, že si potrebujem zvyknúť na samotu.

Prvé stretnutie Vogue s Tohoshinki bolo v roku 2010. V júli s Yunhom, ktorý propagoval Heading to the Ground, a v novembri s Changminom propagujúcim Paradise Ranch. Pozerajúc sa na to teraz, vtedy pravdepodobne pociťovali mnohé starosti ohľadom budúcnosti. 
Druhý raz sme sa stretli v máji 2011 pri reklamovaní Why. Tanečné číslo s mocným odkazom – cítili sme, že pevne stoja pri sebe, snažiac sa nepodľahnúť tlaku. V novembri 2011 sme videli sebaistotu v Yunhovom komentári “vyzeráme mlado“, keď si prezerali fotky z fotenia Why. Bolo to ešte pred TONE turné a obaja žiarili od vzrušenia.

A teraz prítomnosť. “Odlišné od našich minulých koncertov“ (CM), “Turné, ktoré bude zlomovým bodom pre Tohoshinki. Vytvoríme novú históriu“ (YH). 
Žiť spolu 10 rokov, spoznať, čo si druhý myslí iba vďaka pozretiu sa na jeho tvár, stáť si po boku, nech sa deje čokoľvek… a teraz môcť vidieť budúcnosť Tohoshinki, z toho je cítiť ich pevnejší vzťah.

TIME, album od dvoch ľudí, ktorí zažívajú nové skúsenosti, presne vystihuje svoj názov – príbeh minulosti, prítomnosti a budúcnosti.

Široká rozmanitosť čísel Tohoshinki – hlasy, ktoré vedia spievať mocne, niekedy sladko a ľahko. S priemernou výškou 185cm, schopnosť vyjadriť svoje pocity pomocou ich dominantných vystúpení tam, kde ostatné skupiny nedosiahnu.

Spôsobujú chemickú reakciu predvádzajúcu mnoho zábleskov svetla so 180 stupňovou odlišnosťou, ale smerujú po rovnakej ceste.

“Nikdy sa nejaký moment nezopakuje“, “My sme tí, čo vytvoria budúcnosť“… Obaja neustále rastú.

Ich osobné aktivity budú veľké plus pre nich ako Tohoshinki a pravdepodobne sa predvedú aj na pódiu.

Toto bola naša posledná otázka. “Pre ľudí do budúcnosti, ako by ste chceli, aby Tohoshinki pôsobili?“

Yunho: “Ten spevák tomu vždy dodáva novú farbu“, “Aká bude ich ďalšia farba?“… Bol by som šťastný, ak by sa na nás pozerali takým spôsobom. Myslím, že tento album prebúdza v ľuďoch zvedavosť, čo bude nasledovať. 

Changmin: Rád by som takto pokračoval ďalej bez toho, aby sme stratili krok. Keď ľudia počúvajú naše staré piesne, chcel by som, aby si ich spojili s ich životom. Ako “Bol som študent, keď táto pieseň vyšla“ – bol by som rád, keby sme zostarli spoločne.

Five Dome Tour zrejme bude novou stránkou v ich histórii. “Pódium je miesto, kde môžeme dýchať spolu s ostatnými, v šťastných, ale aj v smutných chvíľach“ (Yunho) 
Tak ako táto odpoveď, som si istý, že aj ich nasledujúce turné bude fantastické, pretože pre nich má pódium obrovský význam. 

Zdroj: tvfxqfever.com
Do angličtiny preložila: @yhcm0218
Pre DBSKCZ preložila: @voldeminnie29

Advertisements