Pohled zpět na hudební styly DB5K – Balady


Dalším článkem k oslavám desátého výročí DBSK je ohlédnutí zpět na hudební tvorbu DBSK, když jich ještě bylo 5 pohromadě. Pojďme si některé připomenout!

dbsk_37

DB5K (5 v názvu je používána právě z důvodu přítomnosti všech 5 členů), působí na korejské hudební scéně již deset let. Během tohoto období vystřídali několik hudebních stylů a jejich hlasy v průběhu let zrály.

Jejich diskografii si rozdělíme do několika kategorií tak, abychom mohli jednotlivé styly lépe přiblížit. Samozřejmě se vždy podíváme na různé jazyky – japonština, korejština a čínština.

Dnes si přiblížíme balady. Ty u DBSK patří k naprosté jedničce a dominovaly mnoha žebříčkům, o čemž se můžeme přesvědčit v hitparádách Oricon či Hanteo. Japonské písně jako “Doushite Kimi Wo Sukininatte…” (2008), “Bolero” (2009) či korejské “I Believe” (2004) snad nemusíme připomínat. Podívejme se tedy na songy, které již tolik známé nejsou.

Jako první ukázka korejských baladových písní ze začátků bandu poslouží video stanice MBC a živé vystoupení z ledna 2005 a píseň “Thanks To” z alba Tri-Angle (2004).

“I’ll Be There” je písní, kterou většina fanoušků zná v japonštině, ale my si připomeneme korejskou verzi z roku 2006. Píseň napsal Hwang Seong-je, který složil DBSK píseň “The Way You Are” z alba “Five in the Black”(2007).

Skupina DBSK se skládá z vysokých, středních i hlubokých hlasů a díky tomu baladové písně znějí ještě lépe “a capella” (bez doprovodu). Jak takové písně zní v podání DBSK? Tady je video, které obsahuje skoro všechna zaznamenaná a capella vystoupení ať už japonská či korejská.

Původní píseň skupiny North, kterou zpívali na živo pouze několikrát, “Picture of You” z alba “Mirotic” (2008), přepsal Kim Junsu do korejštiny a vyšel k ní i klip. Porovnejte sami, kdo píseň nazpíval lépe.

Další, již japonská balada je “Love In the Ice”, kterou skupina nazpívala v roce 2007. Text složil Ryoji Sonoda (Pro DBSK textoval i další songy jako “Proud”, “Forever Love”, ale také se podílel na písních zpěvačky BoA či japonské zpěvačky Hiroko Shimabukuro) a skladbu složil Daisuke Suzuki ze skupiny Girl the Next Door.

U japonských písní se ještě trochu zdržíme a připomeneme si píseň “Kiss shita mama sayonara”, kterou napsal Yoochun Jaejoong a vyšla na albu “T” v roce 2008. Video, na které se můžete podívat níže, je z jejich 3. asijského turné.

Poslední společnou japonskou baladou, kterou DBSK nazpívali je píseň “Toki Wo Tomete”, kterou napsal velmi známý Shinjiroh Inoue. Ta vyšla v roce 2010 na albu “Best Selection 2010”.

Abychom článek zakončili v pozitivním stylu, zmíníme také čínskou verzi balady “My Little Princess”, která vyšla v roce 2004 a je v korejštině součástí alba Tri-Angle a napsal ji Go Young Jo.

Jaká je vaše nejoblíbenější balada? Máte raději japonské, korejské či snad čínské verze?

ZDROJ: discogs.com & wikipedia.org
Pro DBSKCZ napsala: @naiseen

Advertisements