[Trans] 140926 Interview: Max Changmin a Red Velvet


TVXQ Max Changmin a Red Velvet nedávno poskytli rozhovor k 10. výročiu Star News. Aké rady má 10-ročný senior pre svojich juniorov?

7b2d3887e498ec70fc8d924bf86ac90d

Predsa len, ste z jednej spoločnosti. Stretávate sa často?

Changmin: Ani nie. Ale nedávno sme so Seulgi spoločne natáčali, tak asi dva mesiace sme sa stretávali. Takže okrem Seulgi som zvyšok skupiny príliš nevidel. A tiež, keďže som ich senior, možno by sa cítili čudne. Kvôli tomu musím rozprúdiť konverzáciu, aby sa trochu uvoľnili, ale či už ide o ne alebo EXO, i keď s nimi komunikujem, vždy je tam malý pocit trápnosti. Super Junior a SHINee však dokážu dobre vychádzať s trainees. No keď sa chcem s nimi zblížiť ja, začne to byť trochu zložité. Ani mne sa nepáči, že len kvôli mojej pozícii seniora musím byť prísnejší.

Red Velvet: Máte pri priamom stretnutí s Changminom pocit, že je ťažké sa k nemu dostať bližšie, pretože je senior?

Seulgi: Predtým sme spolu natáčali, takže sa mi zdá, že sa senior skutočne o druhých stará a snaží sa, aby sa cítili pohodlne. Ľahko sa s ním vychádza. To je naozaj dobre. Ale napriek tomu je stále senior…
Changmin: Uhm… Napokon, sú juniori a ešte k tomu aj dievčatá. Vychádzať s nimi je trochu zložitejšie ako s mužmi. Musíte byť pozornejší a opatrnejší, haha.

V tom prípade, sedieť tu takto tvárou v tvár a rozprávať sa, je to prvý raz?

Seulgi: Ach! Stretli sme sa ešte pred debutom. V nahrávacom štúdiu na piatom poschodí.
Wendy: Bolo to deň pred debutom a odrazu prišiel Changmin, aby nás podporil a dokonca nám dal dobré rady.
Changmin: Už si spomínam. Keďže to bol deň pred ich debutom, myslel som si, že musia byť veľmi nervózne, ale nakoniec boli húževnatejšie, než som predpokladal. Tak som si pomyslel: „Vyzerajú ako profesionálni umelci, nemusím sa strachovať, vedú si dobre.

aa7d8ca518ee53054652c0aca9346ff2

Changmin, pamätáš si stále, aké to bolo, keď si prvý raz vystúpil na pódium?

Changmin: Úprimne, bol som študentom, ktorý nesníval o kariére speváka, takže som o debute vôbec nepremýšľal. Ako študentovi, ktorý sa príde do TV stanice iba pozrieť, všetko sa mi zdalo nové. Avšak členovia, ktorí boli so mnou, sa po skončení nášho prvého vystúpenia rozplakali. Už ako veľmi mladí trénovali, aby sa stali spevákmi, a mali obrovské odhodlanie. To som im závidel. Aj Red Velvet sa od začiatku rozhodli, po akej ceste budú kráčať a priamo tomu čelia. Hoci sú dievčatá, zdá sa mi to naozaj super. Závidím im a zároveň som na ne hrdý.

Boli ste vôbec nervózne na debutovom pódiu Red Velvet?

Joy: Zo začiatku sme nič extra nepociťovali, príliš sme o tom nepremýšľali. Keď sme sa postavili na pódium a začali s prvými pohybmi a začuli povzbudzujúcich fanúšikov, na konci sme sa všetky držali za ruky… Iba vtedy som pocítila prvé emócie. Skôr srdečný pocit, než nervozitu.
Wendy: Nebola som nervózna pri pozorovaní seniorov. Raz v dorme, keď som premýšľala o nadchádzajúcom dni (debute, pozn.red.), odrazu ma premohla nervozita. Hoci to bolo len otvorenie úst, aby som prehovorila, cítila som sa na zvracanie. Takže než sme vyšli na pódium, nič som nejedla a celý čas bola hladná.

Čo pre Red Velvet znamená existencia TVXQ?

Seulgi: Naozaj som len kvôli pozeraniu seniorov (TVXQ) našla sen stať sa speváčkou. Ako mladšia som skúšala ich piesne a tance spolu s priateľmi. Bola to zábava. Vďaka tomu som spoznala SM a prišla do spoločnosti. To bol môj sen.
Joy: Na strednej som bola online a zbadala som video seniorov spievajúcich Proud počas ich koncertu v Nippon Budokan (Japonsko). Videla som, ako sa rozplakali a bez toho, aby som si to uvedomila, plakala som tiež. Bola som vtedy veľmi dojatá a rozhodla som sa, že sa budem vážne snažiť, aby som tam jedného dňa mohla tiež stáť.
Changmin: Vtedy som neplakal. Bol som jediný, kto neplakal (smiech). Myšlienka, že nás niekto vtedy videl a preto začal snívať, ma naozaj uvádza do pomykova a zároveň uspokojuje. Nie je dnes počet študentov, ktorí slepo počúvajú priania rodičov o tom, čím by sa mali stať, vyššií, než tých, ktorí študujú v nádeji, aby dosiahli svoj cieľ? Kedysi som bol jedným z nich. Ale vďaka príležitosti, o ktorej sa mi nikdy nesnívalo, som sa stal spevákom. Keď počujem o ľuďoch, ktorí ako ony (Red Velvet) hovoria také veci (o nasledovaní svojich snov), cítim sa naozaj dojatý.
Wendy: Skutočne chcem nasledovať príklad seniorov. Nakoniec, nezáležiac na tom, ako veľmi niekto miluje to, čo robí, vydržať desať rokov nie je ľahké. Hoci často počúvam slová ´nezabudni na pravé srdce´ (nezabudnúť na pôvodného ducha/cieľ, pozn. red.), keď vidím TVXQ seniorov, ktorí sa správajú rovnako vážne ako na začiatku, naozaj sa chcem od nich učiť. Red Velvet budú tiež ešte dlho ukazovať všetkým svoju dobrú stránku.

1ba13b178bf4e76dc2f6fefa3c1fd0d3

Keď hovoríme o TVXQ, na aké z ich piesní si okamžite spomeniete?

Seulgi: Mám veľmi rada Rising Sun. Spomínam si, že som ju nacvičovala veľa, veľakrát.
Irene: Ja tiež Rising Sun. V treťom ročníku na strednej som s ňou vystupovala na talentovej šou počas školského výletu, haha.

Čo robili členky Red Velvet, keď TVXQ debutovali?

Joy: Sledovala som doma televíziu. Vtedy som bola v prvom alebo druhom ročníku na základnej škole. Teraz, keď o tom premýšľam, musela som pozerať hudobné video piesne Magic Castle. Keďže som bola stále veľmi malá, pamätám si iba, že som ho pozerala len kvôli tým pekným chlapcom, ktorí v ňom účinkovali. Stále si spomínam, ako veľmi sa videoklip páčil mojim sestrám zo šiesteho ročníka.

Changmin: Koľko to máš rokov?

Joy: Devätnásť. (smiech)
Seulgi: Pretože som sa chcela stať speváčkou, pozerala som nahrávky z konkurzu seniorov. Neskôr som na svojom konkurze použila ich piesne. Spievala som “Doll (인형)“.
Changmin: Ha…

Changminove spomienky z minulosti by sa mali jedna po druhej vynárať na povrch, však?

Changmin: Samozrejme. Kto nemá čiernu minulosť? (smiech)

1b41eaf4f5594897ebdb696ebfb7f232

Je to už 10 rokov…

Changmin: Čas skutočne rýchlo ubieha. Keď som nebol v Kórei, hoci si ľudia budú myslieť, že počas takých dní sa nič nedeje, našich zahraničných aktivít je veľa a v tomto čase sme zaneprázdnení. A taktiež sa kvôli tomu môže zdať, akoby sa čas takmer nepohol. Nakoniec si však uvedomím, že to ubehlo naozaj rýchlo.

Ak by si mal hovoriť o zmenách za týchto 10 rokov, čo si myslíš, že sa zmenilo? Nakoniec, prostredie je celkom iné.

Changmin: Samozrejme. Ako čas plynie, zakaždým cítim, ako sa okolie stalo omnoho lepším. Napriek tomu, nerád porovnávam minulosť s prítomnosťou, pretože sa budem trápiť, či som nebol príliš staromódny. Haha. Ako keď debutovali SHINee, taktiež som si myslel, že debutovali v lepších podmienkach než my. Prirodzene, ak by sa seniori Kangta alebo BoA pozreli späť na nás, TVXQ, cítili by sa rovnako. Pohľad každého človeka na iného umelca sa zdá byť odlišný. V minulosti nás vnímali ako “zabávačov“, ale dnes už ako “umelcov“ spolu so špeciálnym uznaním, ktoré tomu prináleží. Pocit rebélie sa taktiež vyparil, lepšie ako tieto, najdôležitejšie je stále toto (?). (otáznik sa objavil aj v pôvodnom článku, pozn. red.) Presne ako Red Velvet, začínajú sa objavovať deti, ktoré sú výnimočné vo výzore, tanci a speve. Takže naša pozícia je taktiež preč (smiech). Yunho hyung a ja vždy hovoríme, ako sa v týchto dňoch trainee systém každej spoločnosti zdá byť dobre štruktúrovaný, takže to je, akoby sa všetkým darilo. Ale napriek tomu, osobitosť nie je výnimočná. To je škoda.

Čo si TVXQ myslia o Happiness od Red Velvet?

Changmin: Uhm… Keď som sledoval vystúpenie, pociťoval som nutkanie ísť do televíznej stanice a podporiť ho. Hahaha! Nezdá sa vám, že v poslednej dobe väčšina dievčenských skupín využíva sexepíl na oslovenie verejnosti? Naše baby však využili svoju vlastnú odlišnú melódiu a začali trochu inak než ostatní, vďaka čomu sú nápadnejšie.

295f412ee4886982794607c4b36b1281

O: Red Velvet: Zatiaľ, čo ste pracovali ako umelci, premýšľali ste niekedy nad otázkami, ktoré by ste sa chceli spýtať seniorov? Dúfam, že sa môžete voľne porozprávať a vyriešiť vaše znepokojenia.

Seulgi: Ako by som sa mala tváriť do kamery? Aby som bola úprimná, toto ma skutočne trápi. Nie som si istá, na aký detail by som sa mala sústrediť. Je lepšie dávať pozor na výraz, zatiaľ čo predvádzam pekný výzor?  Alebo by som si mala proste užiť vystúpenie a bezstarostne sa usmievať?

Changmin: Myslím, že ja som to druhé. Prirodzene, ak sú chvíle, kde potrebuješ ukázať peknú stránku, potom musíš tvrdo pracovať. Takisto však musíš byť opatrná, aby si ľudia, ktorí ťa sledujú, nemysleli, že iba hráš. Vlastne, ty nemusíš “hrať“, pretože všetci vedia, že Red Velvet sú pekné. Neznejú takéto slová ako niečo, čo by povedali fanúšikovia? Haha. Tvoje prirodzené ja je to najkrajšie, najsexy, najroztomilejšie. Keď hráš v súvislosti s témou/konceptom (vystúpenia) a užívaš si pódium, to by malo stačiť.

Joy: Toto je niečo, čo cítime počas vykonávania našich aktivít… Na začiatku sme naozaj šťastné, takže sa cítime poctené, keď stojíme na pódiu. Pomaly však zisťujem, že začínam byť ovplyvnená reakciami okolia. V minulosti som mala na dosiahnutie iba jeden štandard, ale teraz, ako znovu ten štandard získam?

Changmin: Uhm… Čo sa týka tejto otázky, doteraz sa mi zdá ťažké ju zodpovedať. Bez ohľadu na to, čo sa deje, manažéri a štáb na nás vždy dozerajú, dávajú nám rady, ako sa stať lepšími, nie? Takže podľa môjho názoru je najdôležitejšie “zmýšľanie“. Nech to je ktokoľvek, ak počuješ negatívnu kritiku, nebude ťa to tešiť. Ak si schopný uchopiť dôležité body, vybrať si názory, ktoré stoja za to, zabudni na tie, ktoré by mali byť zabudnuté a rýchlo zmeň svoju náladu. Myslím, že ak je niekto schopný toto urobiť, potom je to osoba so zdravým zmýšľaním. Ale ak to je prílišný optimizmus, ako mánia, to tiež nie je dobrá mentalita. Hneď, ako ľudia dokážu využiť ich vlastné zdravé zmýšľanie, to stačí. Hoci návrhy od fanúšikov sú tiež dôležité, dúfam, že sa nestanete šťastnými alebo smutnými len preto, že vám záleží na každom jednom.

fbdd82cd1266e834043f39f62bb08558

Wendy: Po ukončení hektického rozvrhu sa cítim veľmi unavená. A potom, záležiac od kondície môjho tela v ten deň, zachrípnem. Čo by som mala v takom prípade robiť? Vždy, keď sa mi to stane, začnem byť vystrašenejšia, nervózna a preto robím chyby.

Changmin: Boli časy, keď som aj ja mal preplnený rozvrh. Uprostred toho všetkého som musel na pódiu predviesť dobré vystúpenie. Bola to naozaj obrovská záťaž. Ako keď som v minulosti býval ten typ, ktorý bol skľúčený a naštvaný sám na seba, ak znel falošne. Samozrejme, že speváci musia ukazovať svoju dobrú stránku, ale stále sú to iba ľudia a ich súčasťou stále bude tá časť, s ktorou nie sú spokojní. Ako ak seniori, ktorí majú skvelé hlasové schopnosti, nebudú mať v ten deň dobrú kondíciu, taktiež urobia chyby. Takže si myslím, že najdôležitejšie je proste byť vždy pripravený a starať sa o kondíciu svojho tela. V poslednom čase som na tom rovnako. Nezabúdam si vziať výživové doplnky a dobre sa vyspať. Ak som unavený, pijem veľa vody a menej hovorím. Raz, keď nájdete svoje vlastné triky (tajomstvá k úspechu), povediete si veľmi dobre. Ľudia si nebudú myslieť, že to nezvládnete iba kvôli jednej chybe. Premýšľajte o tom ako o jednom z mnohých vystúpení, ktoré zažijete a nestresujte sa nad tým príliš. Potrebujete získať múdrosť dobrého zmýšľania, aby ste veci pozvoľne prekonali.

Irene: V skupine som líder. Ak by som sa chcela stať lídrom ako senior U-Know Yunho, ktorý ním je 10 rokov a byť dobrým lídrom ako on, čo by som mala urobiť?

Changmin: Mať na starosti prepojenie spoločnosti, štábu a ostatných členov – to je líder. Preto si myslím, že to neskôr bude ešte stresujúcejšie a ťažšie ako teraz. Musieť vždy jesť iné jedlo, dať si rady s deckami, ktoré boli rôzne vychovávané, stačí to na to, aby bol schopný byť v čele vo dne i noci 365 dní v roku? Vlastne, každého situácia je iná. Myslím, že byť lídrom je veľmi ťažké. Dalo by sa to prirovnať k lodi, kde by mal každý na palube rôzne veci, ktoré chce povedať, a rôzne veci, ktoré chce urobiť. Líder musí vziať do úvahy všetky tie rozličné názory, spojiť ich do jedného a kormidlovať smerom, ktorým si želáte sa pohnúť. A pretože každé rozhodnutie by malo svoje pre a proti, ty (ako líder), budeš musieť zvoliť také, ktoré má najviac pozitív a najmenej negatív. A to rozhodnutie by malo byť dosť dobré na to, aby presvedčilo väčšinu (v tvojom tíme). Kvôli tomuto prichádza líder najčastejšie do kontaktu so štábom a potom s členmi. Niekedy, aby predniesol názor spoločnosti, môže hrať toho zlého pred členmi (robí veci spôsobom, s ktorým členovia nemusia súhlasiť).
Ďalej je ako hrádza – schytáva údery sprava i zľava, zatiaľ čo chráni členov. To je líder. A aj tak stále musí mať viac než ktokoľvek iný veľkorysé srdce a vodcovské schopnosti. Preto je to najzložitejšia a najťažšia pozícia.
Takže dúfam, že vy štyri dievčatá budete spolu viac komunikovať. Hoci ste všetky sestry, musíte dať svojej unnie (staršia sestra) veľa sily. Môžete sa často hádať, ale líder vždy dáva pozor na skupinu a musí brať do úvahy aj názory štábu, viesť členov, starať sa o nich, on sám potrebuje zvýšiť jeho motiváciu. I keď som povedal podobné veci, dúfam, že dokážete rýchlo zmeniť svoju náladu a potom získať pozitívne zmýšľanie.

29a26dc3ff028d6fc5332e5b4af75426

O: Máte nejaké osobné triky (tajomstvá k úspechu), ako zmeniť náladu?

Changmin: Čo sa týka mňa – ja pijem. Haha. Nie že by som pil, keď mám zlú náladu. Ale pijem zdravým a uvoľneným spôsobom, s pocitom ako: zvládnime to zajtra dobre! A tiež často cvičím, chodím na prechádzky alebo jazdím ako relax.

Wendy: Rada pozorujem prírodu počas prechádzky. Takisto si užívam sedenie v kaviarni, zatiaľ čo sledujem ostatných ľudí pri rozhovoroch. Moja nálada sa zlepší a ani si to neuvedomím.

Seulgi: Počúvam hudbu, ktorá mi zlepší náladu a píšem si denník. Alebo využijem čas na organizáciu myšlienok.

Irene: Používam myšlienkovú mapu na organizáciu myšlienok. Pretože mám citlivý zmysel na vône, použijem nejaký pekný parfum. Tiež rada chodím na ostrov Ttukseom pri rieke Hangang, sedím na podložke a rozprávam sa. Minulú noc sme tam išli so Seulgi, aby sme si pokecali.

088e309631d6595494b0fd318a7864e1

O: Boli ste vybraní top zábavnou spoločnosťou v krajine. Aké sú špeciálne výhody v statí sa umelcom SM Entertainment?

Wendy: Spoločnosť je veľmi spoľahlivá. Zakaždým, keď sa stretneme so seniormi, poskytnú nám veľa rád. Ak máme spoločné rozvrhy, i keď je to iba státie na rovnakom pódiu ako oni, dokážu nám dodať veľa energie.

Changmin: Cítim, že môcť vidieť našich krásnych juniorov je pohonnou hmotou môjho života, haha! Od seniora Kangtu, ktorý debutoval v roku 1996, po Red Velvet debutujúce v 2014, je v spoločnosti veľa umelcov rozličných vekových kategórií, preto existuje veľa možností k učeniu. V porovnaní s inými spoločnosťami, naša nahromadila skúsenosti ako vyškoliť populárnych umelcov, keďže tým žijú už viac ako 10 rokov. Takisto vystavali kompletnú podpornú štruktúru. Ale najdôležitejšie, pán Lee Soo Man sa veľmi dobre stará o umelcov a takisto dáva veľa rád. Samozrejme, peniaze a reputácia sú rovnako dôležité, ale tiež povedal mnoho vecí, ktoré sú nápomocné v živote. Je to muž, ktorý dodnes vychoval veľa umelcov a cítim, že ešte aj dnes existuje toho viac, čo sa pod jeho vedením musím naučiť. V skutočnosti, hoci ho môžeme opísať ako niekoho, kto má výhodu veku, doteraz pokračuje v hľadaní nových vecí, učí sa nové veci, nezaspí na vavrínoch a vždy bude skúšať nové zážitky. Je veľmi aktívny. Môcť stráviť celé roky pod vedením tak geniálneho muža, pozorovať jeho cestu a učiť sa od neho, cítim, že pracovať s touto spoločnosťou je tá najšťastnejšia vec.

4ea93d42125f2eac110c8e1d923712aa

O: Po stretnutí a spoločnom rozhovore, ako sa cítite?

Irene: V minulosti sme nemali takú šancu hovoriť s našimi seniormi. Som veľmi vďačná za túto príležitosť.

Seulgi: Môcť sa takto porozprávať, cítime sa poctené. Odpovedal na každú našu otázku spolu s podnetmi. Vyzerá to, akoby naše otázky naozaj veľmi dobre zvážil. Nedávno som si uvedomila, že ja sama, od života trainee po niekoho, koho je možné vidieť v televízii, som vykonala mnoho činností neprirodzene. To, že nám dal tieto rady, je pre mňa veľmi nápomocné.

Changmin: Je skvelé môcť sa stretnúť s juniormi. Pretože v minulosti sme nemali možnosť sa s nimi takto dlho rozprávať, bol som zvedavý. Tiež dúfam, že im môžem pomôcť ako sa len bude dať, lebo sú juniormi spoločnosti, ktorú som vždy považoval za súčasť mojej rodiny. Nie sú to iba ľudia, ktorých stretnem iba raz či dvakrát. Preto mám vždy túto myšlienku postarať sa o nich. Chcel som ich niekedy pozvať von na jedlo, ale práve teraz majú aktivity. Navyše, keďže sú dievčatá, je dôležité dávať si pozor na váhu. Bol som pripravený ich vziať na poriadne sýte jedlo, ale ony nemôžu!

Zdroj: tvxqexpress.wordpress.com
Pro DBSK CZ přeložila: voldeminnie29

Advertisements